Adiuwant Remix do herbicydów doglebowych


W wielu uprawach stosuje się programy ochrony przed chwastami, w których pierwszy zabieg chemiczny opiera się na aplikacji herbicydu doglebowego. Działanie takich środków można poprawić adiuwantami. Warto sięgać po te najnowszej generacji – gwarantujące wysoką skuteczność, takie jak adiuwant  Remix. O jego zaletach mówi Marek Bernard, gospodarz z powiatu zamojskiego.


Herbicyd doglebowy stosowany jest przed wschodami rośliny uprawnej i zwalcza chwasty podczas ich kiełkowania oraz wschodów. W przypadku konieczności uzupełnienia aplikuje się go również powschodowo, z herbicydem dolistnym. Specjalnie w celu poprawy skuteczności herbicydów doglebowych opracowany został Remix – środek zwilżający i zwiększający przyczepność.

Pełna skuteczność

Przeznaczony jest do stosowania z herbicydami takimi jak chlomazon, metazachlor, diflufenikan, pendimetalina w uprawach ozimych i jarych. Adiuwant ten zapobiega znoszeniu cieczy użytkowej podczas wykonywania oprysków, poprawia jej osadzanie i przyleganie do powierzchni gleby, poprawia adsorpcję (wiązanie się) substancji aktywnych z cząsteczkami podłoża, przez co poprawia skuteczność zwalczania chwastów oraz zwiększa bezpieczeństwo roślin uprawnych (zmniejsza ryzyko fitotoksyczności). Zalecana dawka to 0,2–0,4 l/ha, a maksymalne stężenie – 1% (1 litr środka Remix na 100 l cieczy użytkowej).

Zdaniem praktyka

Doradca rolniczy Agrosimexu Sebastian Wróbel (z lewej) i gospodarz Marek Bernard podczas prezentacji upraw
Doradca rolniczy Agrosimexu Sebastian Wróbel (z lewej) i gospodarz Marek Bernard podczas prezentacji upraw

Skuteczność adiuwantu Remix została potwierdzona przez najbardziej obiektywnych ekspertów, jakimi są rolnicy stosujący preparat we własnych uprawach. Jednym z nich jest Marek Bernard, który prowadzi gospodarstwo rolne w powiecie zamojskim. Na powierzchni 70 ha pan Marek uprawia zboża, kukurydzę, rzepak i czosnek. Gospodarz z powodzeniem stosuje Remix już kolejny sezon. Jakie są jego spostrzeżenia na temat efektów?

Doradca Rolniczy: W jakich uprawach stosuje Pan adiuwanty do herbicydów doglebowych?
Marek Bernard: Stosuję je w rzepaku jesienią, w pszenicy ozimej – podczas jesiennego odchwaszczania przy użyciu środków o działaniu doglebowym – oraz w uprawie czosnku.

D.R.: Zauważył Pan efekty?

M.B.: Tak, widać różnicę praktycznie w każdej uprawie. W rzepaku obserwujemy to, że rośliny nie ulegają odbarwieniu po stosowaniu chlomazonu. Natomiast w pszenicy ozimej po jesiennych zabiegach rzadziej niż w latach ubiegłych robię poprawki na wiosnę. Produkt dobrze się sprawdza też wiosną w kukurydzy – przy aplikacji środków doglebowych podczas suszy. Jest skuteczny również przy stosowaniu preparatów chwastobójczych w czosnku – zapobiega ich przemieszczaniu się w głąb gleby po ulewnych deszczach, a to mogłoby uszkadzać rośliny. Warto podkreślić jeszcze, że Remix zwiększa masę kropli, dzięki czemu nawet podczas wiatru środek ochrony roślin dociera na pole chronione, czyli tam, gdzie powinien, a nie na sąsiednią plantację.

D.R.: Czy zastosowanie adiuwantu Remix miało przełożenie również na wysokość plonu uzyskanego w ubiegłym sezonie?

M.B.: Na pewno tak. Rośliny, które nie muszą konkurować z chwastami o pożywienie, światło, wodę i przestrzeń do życia, rozwijają się lepiej i szybciej, są też zdrowsze. To wszystko przekłada się na lepsze plony.

D.R.: W następnym sezonie wegetacyjnym sięgnie Pan po Remix?

M.B.: Bez wątpienia tak.

 

Sebastian Wróbel, Patrycja Staszewska