Słodyszek rzepakowy – zwalczanie szkodnika

słodyszek rzepakowySłodyszek rzepakowy to  jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku, którego larwy żerują na pąkach kwiatowych lub na zawiązkach kwiatów i nasion. Przedstawiamy zalecenia dotyczące zwalczania tego szkodliwego owada.

Przynależność systematyczna i żywiciele

Rząd: chrząszcze (Coleoptera), rodzina: łuszczykowate (Nutidulidae).

Rośliny żywicielskie – chrząszcz żeruje na nasiennych plantacjach warzyw kapustnych, rzepy, brukwi, rzepaku, rzepiku i gorczycy, licznych roślinach dziko rosnących, a także na roślinach ozdobnych, drzewach i krzewach.

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód

Straty w wyniku żerowania tego szkodnika w niektórych latach mogą sięgnąć nawet 50% plonu. Najgroźniejsze są chrząszcze żerujące na pąkach kwiatowych. Nadgryzają bowiem pąki u nasady, powodując ich usychanie i opadanie.

W kwiatach wyjadają pylniki najczęściej nie uszkadzając zalążni, tak że rozwija się normalna łuszczyna. Larwy żywią się pyłkiem lub nektarem. Mogą też nadgryzać łuszczyny.

Występowanie słodyszka rzepakowego

Szkodnik jest  rozpowszechniony w Europie, Ameryce, Azji i północnej Afryce. W Polsce występuje licznie we wszystkich rejonach kraju.

Morfologia słodyszka rzepakowego

Chrząszcz długości 2-2,5 mm, jest czarny o metalicznym połyskiem o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym. Czułki ma buławkowate, 3-członowe. Jajo jest białe, wydłużone, długości około 0,5 mm. Larwa długości 3-4 mm, biała z ciemniejszą głową i 3 parami odnóży. Na grzbiecie ma ciemne plamki.

Biologia szkodnika

Chrząszcze zimują pod grudkami gleby, darniami, ściółce na brzegu lasu lub innych zakrzewionych lub zadrzewionych terenach. Wylot z miejsc zimowania następuje w marcu lub kwietniu, kiedy temperatura powietrza przekroczy 15°C. W maju samice składają jaja pojedynczo lub po kilka. Jedna samica składa około 200 jaj. Rozwój larw trwa od 2-5 tygodni, w zależności od temperatury otoczenia.

Dojrzałe larwy opuszczają kwiaty i przepoczwarczają się w glebie. Od końca czerwca obserwuje się chrząszcze nowego pokolenia, które po przejściowym żerowaniu przechodzą do zimowych kryjówek.

Środki chemiczne do zwalczania słodyszka

Cyperkill Max 500 EC

Cyperkill Max 500 EC  jest insektycydem z grupy pyretroidów. Substancją aktywną zastosowaną w insektycydzie jest cypermetryna – 500g/l. Jest to produkt o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo. Rzepak ozimy z udziałem Cyperkill Max 500 EC chroni również przed chowaczem czterozębnym i podobnikiem. Terminy ochrony wyznacza się na podstawie sygnalizacji – po wystąpieniu chrząszczy (rzepak w fazie BBCH 39-59).

Mospilan 20 SP

To insektycyd o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Zawiera 20 % acetamiprydu – związku z grupy neonikotynoidów. Środek na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. W celu ochrony rzepaku ozimego przed słodyszkiem zaleca się stosowanie dawki 0,08-0,12 kg/ha. Opryskiwać należy w momencie nalotu szkodnika na plantację od fazy zwartego kwiatostanu do początku kwitnienia rzepaku.

inseinsektycydy słodyszek rzepakowyktycydy słodyszek rzepakowy

Pyrisimex 480 EC

To środek owadobójczy zawierający chloropiryfos – 480 g/l o działaniu kontaktowym, żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie. Dawkę 0,6-0,8 l/ha należy stosować w rzepaku ozimym przeciwko słodyszkowi rzepakowemu, chowaczowi czterozębnemu i brukwiaczkowi.

Sumi-alpha 050 EC

Preparat zawiera 50 g/l esfenwaleratu. Działa kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie działa powierzchniowo. Zaleca się go stosować w dawce 0,25 l/ha. Zabieg zwalcza również chowacza podobnika i pryszczarki.

Mavrik 240 EW

Mavrik 240 EW zawiera 240g tau-fluwalinatu – związku z grupy pyretroidów w 1 l produktu. Produkt działa na roślinie powierzchniowo, na szkodnika żołądkowo i kontaktowo. Zabieg preparatem Mavrik wykonuje się zgodnie z sygnalizacją, zwalcza on również chowacza czterozębnego. Zalecana dawka to 0,2 l/ha.

Polecane artykuły: